201606-06

Elementy elastomerowe – amortyzatory

  • admin

Jednym z ważniejszych elementów każdego układu mechanicznego jest amortyzator. To mechanizm, który powinien z założenia przechwytywać nadmiar energii, by później ją rozpraszać. Stosuje się go przede wszystkim w motoryzacji, gdyż żadne auto, ani inny pojazd nie obejdzie się bez dobrego amortyzatora. Mogą nim być nawet elementy elastomerowe, bo okazuje się, że to właśnie amortyzator elastomerowy sprawdza się najlepiej, działa bez zarzutu i jest niezwykle trwały. Co więc warto o nim wiedzieć?

Czym jest amortyzator elastomerowy?

Jest to rodzaj amortyzatora, do którego produkcji wykorzystuje się elastomer. To z niego wykonuje się strzałkę, mającą zastępować sprężyny. Jest ona nastawiana na ściskanie i rozciąganie, więc musi mimo tego zachowywać swoją trwałość. Wykonuje się ją bardzo często z elastomerów, gdyż one mogą pochłaniać nadmierną ilość energii mechanicznej. Tym sposobem są zarówno elementami tłumiącymi, jak i tymi naginającymi się.

Trzeba jednak zauważyć, że takie elementy elastomerowe ciężko jest później zmienić. Amortyzator elastomerowy da się modyfikować jedynie dzięki wymianie całej kształtki. Nie mają więc one zdolności płynnej regulacji, jednak mimo tego dobrze się sprawdzają. Kształtki wykonuje się z elastomerów o różnej zdolności do tłumienia oraz ściskania. Dopasowuje się je więc do konkretnego pojazdu, by spełnić jego główne wymagania i zachować jego najwyższą jakość. Mimo tego należy wspomnieć o tym, że elementy elastomerowe mogą zmieniać swoje właściwości. Najczęściej robią to pod wpływem zmiany temperatury. Niektóre amortyzatory działają prawidłowo jedynie w określonym przedziale temperatur, a przy nastawieniu ich na wyższą lub niższą temperaturę są już bezużyteczne. Mimo tego włącza się je do rowerów oraz innych pojazdów, bo i tak charakteryzują się doskonałymi właściwościami, jeśli porówna się je do amortyzatorów wykonanych z innych tworzyw. Nie należy się więc obawiać tego, że pojazd z takimi amortyzatorami zepsuje się, jeśli tylko będzie się z niego właściwie korzystać.

 

Share With :

Zostaw komentarz

Gideon 300

Cras sit amet dui ac lectus molestie porttitor. Aenean sagittis imperdiet massa. Nam est lacus, consequat vita eil semper tristique, temp us in magna. Nullam sit amet metus eget dolor semper laoreet. Cras sit amet dui ac lectus molestie porttitor. Aenean sagittis imperdiet massa.

Read More
Instagram
58937

Ostatnio dodane

Wydajne farby do ścian

              Przy pozyskaniu takich materiałów budowlanych jak farby bardzo ważne jest przede wszystkim wybieranie produktów od odpowiedniej ...

Wydajna lakierobejca do drewna

              Decydując się na takie materiały jak lakierobejca do drewna niezbędne jest przede wszystkim określenie efektó...

Wydajne farby do malowania

              Decydując się na wybór farb do malowania drewna istotne jest decydowanie się na takie farby, które ...

© Trampo Sfera